czwartek, 5 grudnia 2013

Mikołajkowy konkurs


Mikołajkowa historia...
W ten piątek Mikołajki, więc pora już dać się ponieść wirowi przygotowań do Świąt  Bożego Narodzenia. 
Jak dla mnie to najpiękniejsze Święta, razem z rodzinką przy świątecznym stole i rzecz jasna zielonej i przekolorowej, mieniącej się i pachnącej choince, pełnej bombek i lampek. Mam cichą nadzieję, że w tym roku będzie biało i śnieżnie, w końcu dzień imienin Barbary obył się bez deszczu, więc Boże Narodzenie nie będzie już „po lodzie” :) 
Tradycja obchodzenia imienin Mikołaja, jak wszyscy wiemy pochodzi z  bardzo, bardzo zamierzchłych czasów. Sam Święty żył w III wieku naszego tysiąclecia. Urodził się w zamożnej rodzinie. Od dziecka czuł potrzebę niesienia pomocy innym. O nim samym po całym świecie krąży wiele legend. 
W Patarze, gdzie mieszkał, żył człowiek który miał trzy córki. Z powodu biedy nie mógł wydać żadnej z nich za mąż. Drogi Mikołaj postanowił coś z tym zrobić. Mianowicie, zakradł się do ich domostwa i przez okno podrzucił woreczek z pieniędzmi.
W dorosłym życiu nadal kontynuował swoją misję, los ludzki nigdy nie był mu obojętny. Zdarzyło się nawet, że uratował życie kilku ludziom. 
Był biskupem Miry, który zapisał się na kartach historii nie tylko jak kościelny hierarcha, ale przede wszystkim jako ówczesny dobroczyńca, który stał się symbolem wspaniałej tradycji obdarowywania innych. Ów tradycja sprawia w końcu niebywałą radość już 
z samego dawania. 
Jako ciekawostkę warto dodać, iż pierwsze wzmianki o obchodach dnia 6 grudnia w polskiej kulturze pochodzą z osiemnastowiecznych tekstów. Wtedy to dzieci dostawały jabłuszka, złocone orzechy i pierniczki.
Dzisiejszą nazwę dnia 6 grudnia zawdzięczamy okresowi PRL. 
A czy Wiecie komu zawdzięczamy dzisiejszy wizerunek Świętego Mikołaja, który ani trochę nie przypomina średniowiecznego biskupa?
Z okazji zbliżających się Mikołajek ogłaszamy konkurs. Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na powyższe pytanie, otrzymają bony na zakupy w naszym sklepie po pięćdziesiąt złotych.
Zapraszamy!
5 komentarzy:

Malgoska pisze...

Dzisiejszy wizerunek zawdzieczamy biskupowi Mikolajowi z Miry - dzisiejszej Turcji - tytulowany jest mianem sw. Mikolaja Cudotworcy

mysza pisze...

Obecny wizerunek Mikołaja został opracowany w 1930 roku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena. W wyniku kampanii reklamowych, wtedy wyłącznie reklamowych, został on zakorzeniony w świadomości światowej popkultury :)

Monika P pisze...

Cóż mogę odpowiedzieć mnie się wydaje, że obie dziewczyny mają rację ale skłaniam się ku wersji, że wizerunek ten zawdzięczamy Biskupowi z Miry a obecnie popkultura amerykańska powiela wzorzec stworzony przez wspmianego wcześniej artystę F, Mizena.
Karteczki świąteczne - cudne!

paula pearls pisze...

uwielbiam wzornictwo które przedstawiłaś na zdjęciach!:)
A co do Mikołaja no to Ameryka pełną gębą:)
Lubimy wszystko co Amerykańskie. Powoli wprowadzamy do Polski święto Halloween czy święto zakochanych, a wcześniej spodobał nam się amerykański wizerunek świętego Mikołaja.
Swoją drogą też wolę tego ten współczesny wizerunek:) Reklamy coca coli są boskie ale w tym roku jakoś nie były pierwsze w TV:(
pozdrawiam

Belle Maison pisze...

Dziękujemy za Wasze odpowiedzi. Postanowiliśmy nagrodzić wszystkie cztery :-)
Za chwilkę wyślemy na Wasze adresy bony o wartości 50zł do wykorzystania na zakupy w naszym sklepie.
Uwaga!!! Przesyłka jest również bezpłatna :-)